Dolar $
15,99
%0.11 0.02
Euro €
16,80
%-0.23 -0.04
Sterlin £
19,85
%-0.63 -0.13
Altın
938,81
%0.04 0.34
SON DAKİKA
GÜNDEM Perşembe 20 Ocak 2022 02:50

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DEVLET - STK İŞBİRLİĞİ ŞART

İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Araştırma Merkezi (GLOBDEM) ve Şiddeti Birlikte Bitirelim Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" webinarında kadınların uğradığı şiddet, ayrımcılık ve yaşadığı sorunlar ele alındı. Webinarda, kadına yönelik şiddete karşı devlet ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde olmasının gerekliliğinin altı çizildi.

Kadına yönelik şiddete karşı Devlet - STK işbirliği şart

İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen webinar “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” adıyla gerçekleştirildi.

Üniversitenin resmi YouTube kanalından canlı yayınlanan webinarın moderatörlüğünü Global Barış ve Demokrasi Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Jane gerçekleştirdi. Webinarda Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nden (TÜKD) Nezihe Bilhan konuşmacı olarak yer aldı.

“GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR”

“Geç kalınmış bir adım olmasına rağmen 1999 yılından beri bu eylem günlerinin farkındalık yaratmak konusunda pek çok ilerleme kaydetmiştir ve artık resmi konuşmalar yoktur. Sokakta eylem tarzındaki renkli dans gösterileri toplumun her kesimine hitap etmeyi ve toplumun ilgisini çekmeyi başarmaktadır” ifadelerini kullanan Nezihe Bilhan, insan hakları ihlallerinin başında kadına karşı şiddetin geldiğini ve iyi hali gerekçe göstererek cezalarda indirime gidilmesi, uluslararası sözleşmelerde kelime oyunu yapılması ve verilen cezaların caydırıcı olmaması bu gerçeği olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaptı. 

 “KELİME OYUNLARINA SON VERİLMELİ, STK’LAR VE DEVLETİN ETKİSİ ARTIRILMALI”

“Küçük kelime oyunları kanunlarda, sözleşmelerde ve hatta toplum dilinde kadına karşı şiddete açık kapı bırakıyor” diyen ve bu ‘kelime oyunları’nın 6284 sayılı kanunda, Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’nde (CEDAW) ve toplumda yaygın olarak kullanılan sözcüklerde görülebileceğini vurgu yapan Nezihe Bilhan “Devlet ve STK’ların bir dayanışma ve sinerji içinde olmaları bu konunun çözümü için kaçınılmazdır. STK’lar, devlet müesseselerinden farklı olarak kendi bölgelerinde kadınların ne tür bir şiddete maruz kaldıklarının farkındadırlar. Şiddet, kadınlar nezdinde kabullenme boyutuna ulaşırsa kırmızı alarm demektir.” ifadelerini kullandı. Bilhan, kadına karşı şiddetin en iyi mücadele yollarından biri devletin, STK’ların, baroların, eğitim kurumlarının ve kanunların etkili çalışması ve toplumların kadına karşı şiddetle mücadeleyi tabana yayarak daha etkin bir mücadele sürdürebileceğine dikkat çekerek sözlerini noktaladı.