Dolar $
15,99
%0.11 0.02
Euro €
16,80
%-0.23 -0.04
Sterlin £
19,85
%-0.63 -0.13
Altın
938,81
%0.04 0.34
SON DAKİKA
GÜNDEM Perşembe 20 Ocak 2022 01:46

KGF DESTEKLİ KREDİ PAKETİ HAZIR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) desteğiyle yatırım ve istihdamı koruma amaçlı kredileri verecek bir ekonomik paketin hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

KGF destekli kredi paketi hazır

Erdoğan dün akşam kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Kredi Garanti Fonu desteğiyle istihdamı koruma ve geliştirme öncelikli işletme ve yatırım kredileri vermeye yönelik paketin hazırlığı da bitmek üzeredir" dedi.

Erdoğan ayrıca yastık altı altınları finans sistemine dahil etmeye yönelik çalışmanın da devam ettiğini belirterek, "Bankaların, darphanenin ve altın rafinerilerinin içinde yer aldığı bir mekanizmayla vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz" dedi.

Buna göre bireyler sisteme verdikleri altınları ve darphane altını bazında açtıkları hesaplarındaki birikimlerini isterlerse fiziki altın olarak geri alabilecekler.

Konuşmasında bireyleri ve kurumları dolardan TL'ye geçmeye çağıran Erdoğan kur korumalı mevduat sisteminde 163 milyar lira bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Türkiye'yi... dış ticaretle iştigal edenler dışında herkesin işini de tasarrufunu da Türk Lirasıyla yaptığı bir yer haline getirmek için herkesten destek istiyoruz. Ülkemizde döviz mevduat hesapları hala oldukça yüksek seviyelerdedir. Vatandaşlarımızı, kurumlarımızı, yatırımcılarımızı sağladığımız imkanlardan faydalanarak dövizden kendi paramıza ve kendi paramızla yürütülen finansal enstrümanlara geçmeye davet ediyoruz."