Dolar $
32.79
%0.8 0.26
Euro €
35.3
%0.85 0.29
Sterlin £
41.62
%0.47 0.19
Çeyrek Altın
4029.02
%2.07 80.79
SON DAKİKA
Göksel ÇAKIR | İŞ DÜNYASI Perşembe 23 Mayıs 2024 17:03

LİLA KAĞIT, ERZURUM'DAKİ YENİ ÜRETİM TESİSİNİN TEMELİNİ ATTI

Türkiye'nin önde gelen hijyenik temizlik kağıdı üreticisi Lila Kağıt'ın, 3 milyar TL'yi aşan yatırım bedeli ile Erzurum'da kuracağı yeni üretim tesisinin temeli atıldı.

Lila Kağıt, Erzurum'daki Yeni Üretim Tesisinin Temelini Attı

Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ve Sofia, Maylo, UltraBerrak, Nua markaları ile temizlik kağıdı sektörünün önemli oyuncularından biri olan ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği halka arzla hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Lila Kağıt, Erzurum yatırımına hız verdi. 

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in ilk kağıt üretim merkezi ve en büyük ağır sanayi yatırımlarından biri olacak Lila Kağıt Erzurum tesisinin temel atma töreni T.C. İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in iştirakleriyle, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü ve Genel Müdürü Alp Öğücü’nün ev sahipliğinde; çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti. 

Erzurum’da kurulacak sürdürülebilir üretim tesisi sayesinde ilk etapta bölgenin temizlik kağıdı ihtiyacının karşılanması, ardından Azerbaycan, Gürcistan, Irak gibi yakın coğrafyalar ve Türki Cumhuriyetlere temizlik kağıdı ihracatı yapılması hedefleniyor. Bölgede istihdamın artırılmasına önemli katkı sunacak Erzurum tesisi için yapılacak toplam yatırım ise 3 milyar Türk Lirası’nın üzerinde olacak.

2025 yılının ilk yarısında birinci fazı faaliyete geçecek tesiste, ilk etapta Tekirdağ Ergene’deki mevcut Lila Kağıt fabrikasından getirilecek bobin kağıtlar işlenerek; tuvalet kağıdı, havlu kağıt, mendil, peçete gibi temizlik kağıdı ürünlerine dönüştürülecek. 2027 yılı itibarıyla ise kağıt üretimi hattının da Erzurum’da faaliyete geçmesi ve yıllık brüt 35.000 ton kağıt üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR