Dolar $
15,99
%0.11 0.02
Euro €
16,80
%-0.23 -0.04
Sterlin £
19,85
%-0.63 -0.13
Altın
938,81
%0.04 0.34
SON DAKİKA
GÜNDEM Perşembe 20 Ocak 2022 08:17

MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM MECLİS'TE KABUL EDİLDİ

Memur ve emeklilere ek zam öngören, TL finansal araçları özendirecek ve bireysel emeklilik sisteminde (BES) devlet katkısını artıracak kanun teklifi TBMM genel kurulunda kabul edildi.

Memur ve emekliye ek zam Meclis'te kabul edildi

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edildi.

Kanun ile BES'te belirli bir süre bulunmuş katılımcılara, kısmen ödeme alma imkanı sağlanırken halihazırda %25 olarak belirlenmiş olan devlet katkısı oranı %30'a yükseltildi.

Kanun BOTAŞ'a bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulama yetkisi tanıyor.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişikliğe gidildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yeni yetkiler verildi.

Buna göre finansal istikrara katkı sağlamak ve gerçek kişilerin mevduat ve katılma hesaplarının getirilerini kur artışlarına karşı desteklemek amacıyla bankalarda 21 Aralık 2021 ve 31 Aralık 2022 arasında açılan TL vadeli mevduat hesaplarına aktarılmak üzere TCMB'ye nakit kaynak aktarmaya, ihraç etmeye ve ihraç edilecek senet tutarıyla ihraç yapılacak bankaları belirlemeye, özel tertip devlet iç borçlanma senedi ve nakit kaynak aktarımı için Bakanlık bütçesinde mevcut veya yeni açılacak tertiplere ödenek eklemeye Hazine ve Maliye Bakanı yetkili olacak.

Kanunla, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda da değişiklik yapıldı. Buna göre, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1,500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 2,500 liraya yükseltildi. Bu madde, 2022 yılı Ocak ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere düzenlemenin yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Sanayi sicil belgesini haiz, fiilen üretim faaliyeti yürüten ve ihracat yapan kurumların bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranı, 1 puanlık indirimle %20 yerine %19 olarak uygulanacak.