Dolar $
32.42
%-0.32 -0.1
Euro €
34.96
%-0.34 -0.12
Sterlin £
40.51
%-0.75 -0.3
Çeyrek Altın
4092.28
%0.61 24.65
SON DAKİKA
Hibya Haber Ajansı | İTHALAT VE İHRACAT Salı 20 Şubat 2024 14:00

MEYVE SEBZE SEKTÖRÜ ALMANYA'YA BİR MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR

Türkiye'den 54 firmanın katıldığı Berlin Fruit Logistica Fuarı'nda stant açan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Türk lezzetlerini Almanya'dan ve dünyanın dört bir tarafından gelen vatandaşlara sundu. 

Meyve sebze sektörü Almanya'ya bir milyar dolar ihracat hedefliyor

Türk meyve sebze sektörü, Almanya’ya 2023 yılında ihracatını yüzde 24’lük artışla 543 milyon dolardan 675 milyon dolara çıkararak bir milyar dolar ihracat hedefi koydu. Sektör, bir milyar dolar hedefine ulaşmak için Berlin Fruit Logistica Fuarı’na çıkartma gerçekleştirdi.

Berlin Fruit Logistica Fuarı’na tüm dünyadan gıda sektörü temsilcilerinin katıldığı aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, fuarda yaş meyve ve sebzenin yanında, tohum, meyve-sebze yetiştirme, paketleme ve otomasyon hizmetlerini de kapsayacak şekilde değer zincirinin her parçasına yer verildiği bilgisini verdi. 

Türkiye’nin Almanya’ya yaş meyve sebze ihracatının 2023 yılında güçlü bir şekilde artığını dile getiren Uçak, “Amacımız Almanya’ya sektörümüzün ihracatını bir milyar dolara ulaştırmak. Berlin Fruit Logistica Fuarı bu anlamda önemli fırsatlar sunuyor.” dedi.

Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı yaş meyve sebze ihracatının yüzde 33’lük diliminin Ege Bölgesi’nden yapıldığını kaydeden Başkan Uçak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyelerimiz 2022 yılında Almanya’ya 192 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihraç etmişken, 2023 yılında ihracatlarını 220 milyon dolara yükselttiler. Ege Bölgesi’nde Dikili ve Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin devreye girmesi sonrasında Almanya’ya yaptığımız ihracatımız orta vadede 500 milyon dolara çıkacak potansiyeli barındırıyor. Berlin Fruit Logistica Fuarı’nın 2024 yılı için odaklandığı konuların Akıllı Tarım ve Seracılık olması attığımız adımların ne denli isabetli olduğunu da ortaya koyuyor. Taze meyve sebze ve mamul üretiminde güçlü bir oyuncu olduğumuzu Almanya’da sergiledik.”

Pandemi sonrasında Almanya’nın organik sektörüne büyük yatırım kararı aldığına dikkati çeken Başkan Uçak, “Berlin Fruit Logistica Fuarı’nda bu yılki öne çıkan başlıklardan birisi de organik sektörüydü. Fuarda, Organic-Route adlı sergi alanı oluşturuldu. Bu fuarda organik ürün stantlarının ilerleyen yıllarda büyüyecektir.” diye konuştu.

128 bin metrekare alanda açılan Berlin Fruit Logistica 2024 Fuarı’nı, bu yıl 145 ülkeden yaklaşık 66 bin kişi ziyaret etti. Messe Fuar Organizasyonunun anketine göre 2024 yılında katılan ticari ziyaretçilerin yüzde 70'inden fazlasını satın almacılar oluşturdu. Messe Fuar organizasyonunun yayımladığı geri bildirim verilerine göre gerek fuar katılımcısı gerekse ziyaretçilerin arasında tamamlanan iş anlaşmalarının yüksek olduğu bir fuar dönemi geçirildi. 

Birlikleri Türkiye milli katılım organizasyonuyla 38 Türk firması katılım sağlarken, 16 firma fuara bireysel olarak iştirak etti.


ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR