Dolar $
13,43
%-0.46 -0.06
Euro €
15,20
%-0.74 -0.11
Sterlin £
18,26
%-0.58 -0.11
Altın
796,02
%-0.52 -4.17
SON DAKİKA
Ekonomik Veriler Cuma 26 Kasım 2021 17:25

TÜFE'NİN KASIM'DA %3 ARTMASI BEKLENİYOR

TL'deki devam eden değer kaybı etkisi ile Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Kasım'da aylık bazda %3, yıllık ise %20.7 ile Kasım 2018'den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

TÜFE'nin Kasım'da %3 artması bekleniyor

Reuters'ın 15 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Kasım ayı için yıllık enflasyon tahminleri %19.3 ila %21.06 arasında değişiyor. Aylık enflasyon tahminleri ise %1.8 ila %3.3 bandında yer alıyor.

Nisan ayına kadar yedi aylık yükselişin ardından tüketici enflasyonu Mayıs'ta tam kapanma tedbirlerinin etkisiyle %16.59'a düşmüştü. Ardından enflasyon, son birkaç ayda TL'deki değer kaybının etkisinin fiyatlara yansıması ile %20 civarında yükselmişti. Merkez bankası politika faizi ise aynı dönemde 4 puan düşüşle %15 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL bir haftadan uzun süren aralıksız yükselişin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın düşük faiz politikalarında kararlı olduğunu yinelemesi sonrası bu hafta 13.45'e kadar ulaşarak tarihi zirvesini tazeledi.

Ekonomistler para politikasının ve TL'deki değer kaybının sonrasında enflasyonun mevcut %20'lerden %30'a doğru yükselmesini beklerken, TCMB de enflasyon için "arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklediğini belirtiyor.

Ekmek gibi işlenmiş gıda fiyatlarına yapılan zamlar, kira bedellerinin artması ve TL'nin devam eden değer kaybının sektörler geneline yayılmış olan gecikmeli geçişkenlik etkileri enflasyonu yükseltici etki yapmaya devam ediyor.

Ayrıca akaryakıt ürünlerine de öfkelendiren fiyat artışları görülüyor. Özellikle son dönemde ekonomistler geçişkenlik etkisinin de arttığına dikkat çekerek önce ÜFE'de sonra TÜFE'de döviz kaynaklı belirgin yükseliş yaşanacağına kesin gözüyle bakıyor.

TCMB de hafta başında yaptığı yazılı açıklamada, kurda "iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları" görüldüğünü belirtti. Başkan Şahap Kavcıoğlu, Ekim ayında yaptığı açıklamada cari açığın kapanmadan fiyat istikrarının sağlanamayacağını ve TL'deki değer kaybının durmayacağını söylemişti.

Reuters anketindeki ekonomistlerin yıl sonu tahminlerinin hepsi TCMB'nin kısa süre önce yukarı güncellediği %18.4 tahmininin üzerinde bulunuyor. Yıl sonu enflasyon için 11 kurumun medyanı %22 seviyesinde oluşurken tahminler ile %20 ila %24.7 arasında değişiyor.

Reuters'ın enflasyon ne zaman zirve yapacak sorununa yanıt veren Yatırım Finansman Ekonomisti Erol Gürcan yıllık enflasyonun önümüzdeki yılın ilk yarısında %27 civarında zirveye ulaşabileceğini fakat bu tahmininde yukarı yönlü risklerin de bulunduğunu zirvenin %30'u aşma ihtimali olduğuna da belirtti.

Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan da enflasyonu baskılamak için daha yüksek faiz ihtiyacının arttığına dikkat çekerek, "Zayıf ve belirsiz TL'nin daha fazla enflasyon getireceğini düşünüyoruz. Küresel arz risklerinin devam ettiği bir ortamda para biriminin değer kaybının hızlanması durumunda fiyat baskılarının devam edeceğine yönelik işaretler enflasyon açısından zorlu bir durum ortaya çıkarabilir" dedi.