Dolar $
9,32
%0.41 0.04
Euro €
10,85
%0.75 0.08
Sterlin £
12,85
%0.73 0.09
Altın
530,76
%0.53 2.78
SON DAKİKA
DÜNYA Çarşamba 22 Eylül 2021 08:51

JAPONYA PARA POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ

Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında değişikliğe gitmedi ancak ihracat ve üretime dair bir öncekine kıyasla daha karamsar bir değerlendirmede bulundu.

Japonya para politikasında değişikliğe gitmedi

Bankanın bu değerlendirmesi, diğer başlıca merkez bankaları ekonomiyi destekleyici para politikası önlemlerini geri almaya yaklaşıyor olsa da Japonya'nın önlemleri sürdüreceğine işaret etti.

BOJ beklentilere paralel olarak getiri eğrisi kontrolü kapsamında kısa vadeli faiz hedefini -%0.1, 10 yıl vadeli tahvil getirileri için hedefi ise %0'da sabit tuttu.

Japonya'da tüketimin zayıf seyretmesi ekonomik toparlanmanın aksamasına neden olurken Asya'da salgın nedeniyle fabrikaların kapatılmasından imalat tarafını da etkiliyor.

BOJ'un para politikası karar metninde, "İhracat ve sanayi üretimi artmaya devam etti ancak arzda yaşanan aksamalardan kısmen etkileniyorlar" denildi. BOJ, Temmuz'da yaptığı ihracat ve üretim "istikrarlı şekilde büyümeye devam etti" açıklamasına kıyasla daha karamsar bir görünüm açıklamış oldu.

BOJ, ekonomi üzerindeki değerlendirmesini değiştirmeyerek ekonomi "salgın nedeniyle zor bir dönem yaşıyor olsa da toparlanma eğiliminde" diye belirtti.