Dolar $
32.83
%0.94 0.3
Euro €
35.33
%0.95 0.33
Sterlin £
41.81
%0.89 0.36
Çeyrek Altın
4028
%2.05 79.78
SON DAKİKA
Eğitim Pazartesi 24 Temmuz 2023 10:51

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ AÇILDI

Yeditepe Üniversitesi, tüm sektörlerde aranan yetkin yazılımcı ve bilişimci ihtiyacının karşılanmasına katkı vermek amacıyla bilgisayar ve bilişim bilimleri fakültesini açtı.

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi açıldı

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, günümüzde yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları, web teknolojileri uzmanları, veri tabanı yöneticileri, proje yöneticileri, uygulama geliştiricileri ve bilgisayar, yazılım ve bilişim sistemlerinin uzmanları ve yöneticileri en çok aranan profesyoneller arasında yer alıyor.

Yeditepe Üniversitesi'nde 2001 yılında açılan bilişim sistemleri ve teknolojileri, 2008 yılında açılan yönetim bilişim sistemleri, 2019 yılında açılan bilgi güvenliği teknolojisi ve 2019 yılında açılan yazılım geliştirme bölümleri, güncellenen programlarıyla bilgisayar ve bilişim bilimleri fakültesi bünyesinde eğitim vermeye devam edecek.

Yüzde 100 İngilizce eğitim verecek fakültede, bilişim çağının gerektirdiği niteliklere sahip bilişimcilerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu yıl toplam 267 öğrenci alacak fakültede, bölümlere göre alınacak öğrenci sayısı şöyle:

"Bilgi güvenliği teknolojisi bölümü, 7 burslu, 37 yüzde 50 burslu ve 8 ücretli olmak üzere toplam 52 öğrenci; bilişim sistemleri ve teknolojileri, 9 burslu, 49 yüzde 50 burslu ve 7 ücretli olmak üzere toplam 65 öğrenci; yazılım geliştirme 9 burslu, 44 yüzde 50 indirimli ve 10 ücretli olmak üzere 63 öğrenci; yönetim bilişim sistemleri ise 11 burslu, 66 yüzde 50 indirimli ve 10 ücretli olmak üzere toplam 87 öğrenci."

Bilgi güvenliği teknolojisi, bilişim sistemleri ve teknolojileri ile yazılım geliştirme bölümleri sayısal puanıyla; yönetim bilişim sistemleri bölümü ise eşit ağırlık puanıyla öğrenci kabul edecek.

- Uygulamalı dersler sektörden uzmanlar tarafından verilecek

Bölümlerin yenilenen ders planlarında programlama, yazılım geliştirme ve bilişim konularında bilgi ve uygulama temellerini oluşturan çekirdek dersler tüm bölümler için ortak fakülte dersleri olarak yürütülecek. Ders planlarında zorunlu çekirdek derslerin yanı sıra bölümlerin kendi alanlarına yönelik uzmanlık dersleri yer alıyor. Fakültede ortak açılan; web yazılım teknolojileri, mobil yazılım teknolojileri, yapay zeka, veri bilimi, bilgisayar oyunları, makina öğrenmesi gibi güncel konulardaki seçmeli derslerle öğrencilere güncel ilgi alanlarında eğitim alma fırsatı yaratılacak.

Bölümlerde teorik dersler alanlarında yetkin akademisyenler, uygulamalı dersler ise sektörden gelen, alanlarında isim yapmış uzmanlar tarafından verilecek.

Fakültenin bölümlerinden mezun olanların kariyer olanakları ise şöyle:

"Bilgi güvenliği teknolojisi: Bölüm mezunları bilgi işlem merkezleri ve yazılım firmaları başta olmak üzere, elektronik bilginin olduğu her alanda sistem güvenliği uzmanı, siber güvenlik uzmanı, bilgi işlem uzmanı, sistem ve ağ danışmanı, sistem destek uzmanı ve programcı pozisyonlarında çalışabiliyorlar. Siber saldırı hedefleri arasında küresel boyutta beşinci sırada olan Türkiye’nin, şu anda siber güvenlik konusuna hâkim ve teorik bilgilere sahip en az 2 bin uzmana ihtiyaç bulunuyor.

Bilişim sistemleri ve teknolojileri: Bölüm mezunları bilgisayar programcısı ve yazılım geliştiricisi, sistem tasarımcısı ve yöneticisi, ağ yöneticisi, veri tabanı sistemleri uzmanı, web tasarım uzmanı, bilişim güvenliği uzmanı gibi bilişim teknolojisi ile ilgili pozisyonlarda görev alabiliyorlar. İşletme yönetimine ilişkin muhasebe, yönetim ve organizasyon bilgileriyle donatılmış olmaları nedeniyle e-ticaret sistemleri, kurumsal sistemler, tedarik zinciri yönetim sistemleri, hareket işleme sistemleri, karar destek sistemleri, bilgi yönetim sistemleri, uzman sistemler, veri madenciliği, sanal gerçeklik teknolojileri, bulut sistemleri ve mobil iletişim sistemleri gibi sistemlerin tasarlanması, kurulumu ve yönetimi için telekomünikasyon, e-ticaret, e-iş, bankacılık, sigortacılık, muhasebe ve benzeri pek çok sektörde ve alanda yöneticilik, koordinatörlük, proje yöneticiliği veya danışmanlık gibi görevlerde çalışabiliyorlar.

Yazılım geliştirme: Günümüzün bilişim sektöründe Web tabanlı uygulama geliştiricisi, mobil uygulama tasarımcısı/geliştiricisi, veri tabanı yöneticisi/uzmanı, proje yöneticisi, bilgisayar ağları uzmanı/yöneticisi, büyük çaplı yazılım projelerinde yazılımcı, kullanıcıya yönelik ve sisteme yönelik uygulama geliştiricisi ihtiyacı bulunuyor.

Yönetim bilişim sistemleri: Bölüm mezunları; iş analizi ile gereksinimleri belirledikten sonra işletmenin stratejik hedefleri doğrultusunda en uygun bilişim sistemlerini tasarlayıp, gerekirse geliştirme yönünde önderlik edici becerilere sahip, işletmeciler ile bilişimciler arasında iletişimi sağlayacak uzman kadroyu oluşturabiliyorlar. Ayrıca, internet teknolojileri ile kurumsal süreçlerin entegrasyonunu sağlayarak işletmelerin e-iş, sosyal medya ve benzeri ihtiyaçlarına katkıda bulunabiliyorlar. Bilişim hizmetleri veren şirketler başta olmak üzere, her sektördeki kuruluşlarda iş analisti, sistem analisti, veri analisti, kurumsal kaynak planlaması yazılımları uzmanı, iş zekası uzmanı, organizasyon, e-ticaret ve proje yöneticisi olarak çalışabiliyorlar."

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR